Pandořina skříňka dějství třinácté.
8. září 2011 v 15:30 | adaluter | PANDOŘINA SKŘÍŇKAKomentáře
A ještě jednou:
Moc bych chtěl rozumět lidský psychice. Co mohlo působit ty pravidelně se opakující depky tý Božence? Znám strašně hodnou paní, který kdysi hrozil nějakej soused soudem a vězením a ona je od té doby na prášcích, i když rozumově chápe, že se žádného trestného činu nedopustila. Má jen pořád vnitřní strach, že ji třeba zavřou. Pravděpodobně bude brát ty léky až do smrti. Bože, je tolik neštěstí všude kolem! Mě deptá, jak neumím pomáhat.
Ve skupině jsme měli taky jednu mentální anorexii. I když se dala na nějkou dobu do kupy, dokonce má chlapečka, tak se to všechno vrátilo a znovu spojilo i s alkoholismem. K tomu všemu pocit, že to všechno zvládne. Nelze pomoci, když nechce pomoci. Pak jsem byla n auzavřeném dětském oddělení v Motole na praxi muzikoterapie. Zrovna ve skupině s poruchami příjmu potravin. Samé malé holky a jeden kluk. Z téhle skupin yjsme si odnesla pocit, že i když holky vypadaly špatně, až se člověku svíralo srdce, tak někde v nich bylo cosi hrozně egoistického, prahnoucího po dokonalosti, ... Nevím, jestli to získávají výchovou či co? Kámoška s kyvdélekm bude v Bohnicíhc ještě nejméně týden. Dohromadxy tři týdny. Stabilizovali ji. Bohužel mám pocit, že uzavřená oddělení jsou stabilizační. Nic víc neřeší. Že se jí změnila kyvadélkem osobnost neřeší. Manžel i my se děsímě co bude zase za pár týdnů, měsíců, ... proto se těším na další díly s otevřeného pavilonu. To mě zajímá, jestli opravdu je tam smysluplná terapie, kde si člověk pořádně šáhne do sebe.
Lidská psychika je neskutečná, opět napsáno tak, že se budu opakovat - ty by ses tím psaním měla živit :).
[2]: Té paní, dříve než si zničí zdraví léky, doporučuji kineziologii, metodu, která pátrá po příčinách stresu a strachu a snaží se je odblokovat. Chystám se tam na doporučení dětské psycholožky se synem, tak uvidíme...
Jako vždycky jsem přečetl článek, tvé cenné a přitom pokorné svědectví, jedním dechem. I jedna důležitá část mého života souvisí s takovým otevřeným oddělením, i když já docházel vždy jen jako návštěvník a mohl jsem svobodně odejít. Ale i tak se mi na to nevzpomíná nejíp. Jsem moc rád, žes na své nelehké cestě došla až do stavu, kdy o svých zkušenostech tak pěkně píšeš.
Přečetla jsem to také jedním dechem. Na otevřené oddělení jsem chodila také jako návštěvník za kamarádkou, která je maniodepresivní. Možná to bylo i u té Boženky. Moje kamarádka pokud je v manické fázi své nemoci je veselá, společenská, komunikativní, ale když má deprese, nedokáže vůbec vylézt z postele. V Bohnicích byla opakovaně. Ted' jí změnili medikaci a je doma, i když jsou momenty, jako by tam vůbec nebyla.
Lidská duše je strašně křehká a málokdo do ní vidí. Stačí malý podnět a něco uvnitř se zlomí.
Mé sestře zemřel před třemi a půl roky manžel. Sesypala se. Léčila se však, sice ambulantně a když už vypadalo, že je z nejhoršího venku, poslal jí zpátky syn, který si našel partnerku a mámu totálně odstřihl. Znovu se dostávala z kolen, našla si přítele a u něj diagnostikovali rakovinu. Operace se zdařila, zvládl i chemoterapii. Pak zemřela maminka. Sestřin život mi v poslední době připomíná jízdu na hodně rozbouřeném moři - někdy se veze nahoře na vlně, aby pak vzápětí byla v hluboké vodě. Přežívá všechna úskalí díky práškům, bohužel k nim někdy přidá alkohol a já se moc bojím, aby do toho nespadla úplně.
K tvému příběhu - doktorka z uzavřeného oddělení určitě byla sluníčkem, které jednou za týden vyšlo. Kéž by takových, jako ona, kteří jsou lidští a opravdu mají zájem pomoci, bylo víc.
Těším se na další pokračování a věřím, že už ve tvém příběhu bude líp.
Obdivuji tvé literární schopnosti. Nechtěla bys také zkusit dopsat malou soutěžní povídku O školním sešitu? Stačí 100 slov. http://mami.blog.cz/1109/mala-literarni-soutez
[1]: Davide, nikdy nevíš.
Lucka si může na netu říkat kdekdo, i Pepa Skočdopole, ale je pravda, že kdybych byla chlap, asi bych přeci jen zvolila trochu odlišné téma, než laktační psychózu, ta je v mužské populaci přeci jen poměrně vzácná.
Anorexie se za těch dvacet let stala téměř epidemií a bohužel i módou mezi mladými holčinami, které se v tom navzájem podporují. Je to nemoc smrtelná, což si pořád spousta lidí neuvědomuje. A jak sám píšeš, ta děvčata mají i větší sklon k závislostem, ale i třeba k sebepoškozování a sebevraždám.
Co se týká těch periodických depresí, myslím, že je to spíš otázka vnitřní chemie organismu, než vnějších příčin. Tvoje známá bude asi trpět nějakou úzkostnou poruchou, to opravdu stačí nabourat křehkou slupku našeho pocitu bezpečí a nemoc se pak rozjede dominovým efektem, obavy ze všeho možného ti začnou přerůstat přes hlavu a už to nezvládáš i když rozum ví, že nebezpečí nehrozí.
[3]: Tahle nemoc se ráda vrací, je to vlastně druh závislosti, a proto se i s alkoholem často druží. Máš pravdu, že v těch holčinách je skryto veliké odhodlání, obrovská síla, bohužel otočená proti zdravému rozumu, mají spoustu sil bojovat proti rodičům, lékařům, světu, ale ani špetku sil bojovat s tou nemocí, za svůj život. Nevím jestli je to výchovou, tak prosté to asi nebude, je to duševní porucha a vzniká většinou v nějaké pro ně krizové, nezvládnutelné situaci, většinou v, už tak složitém, období dospívání. Výchova jistě může zvětšit, nebo naopak zmenšit riziko, řekla bych ale, že je to spíš o momentální situaci a poměrech v rodině, někdy stačí třeba "štiplavá" poznámka, zejména od tatínka, a děvčátko se "sekne". Pak záleží na rodičích jak brzy jim dojde, že se něco děje, protože anorektičky jsou mistryněmi v předstírání, zatajování a maskování a když to nakombinuješ se zaneprázdněnými a nevšímavými rodiči, bez většího zájmu, je zaděláno na pořádný malér.
Co se týká tvojí kamarádky, myslím, že uzavřená oddělení opravdu řeší jen "záchranu základních funkcí", podobně jako JIPky v nemocnici. Léčit se musí dál, ono možná v tak extrémě akutních případech terapie nemá velké účinky, ten člověk se musí především vzpamatovat a vrátit se do stavu, kdy je vůbec schopen a ochoten nějakou terapii podstoupit, vnímat a reagovat na ni. Ona by hlavně měla mít následnou, ambulantní péči, aby se podobným stavům předešlo.
Mé zkušenosti se "smysluplnou" terapií tě asi zklamou, ale nemůžu hovořit obecně, jsou to jen mé zkušenosti, navíc dvacet let staré, takže se dá předpokládat, že se od té doby lecos změnilo.
[4]: Jo, je to velká neznámá a někdy dost děsivá neznámá.
A děkuju, zvážím zpoplatnění vstupu na můj blog.
A dej vědět jak dopadla ta kineziologická prohlídka, to by mě zajímalo.
[5]: Děkuji. Ony vzpomínky na podobné prostředí asi nemohou být příjemné nikomu. Vím z vlastní zkušenosti, že návštěvy na psychiatrii se tvářívaly ještě mnohem sklíčněji a nejistěji, než návštěvy v "normální" nemocnici. Samozřejmě, jen pokud byly mimo dohled navštívené osoby, vedle ní naopak překypovaly dobrou náladou, kterou zakrývaly nervozitu.
[6]: Je to skličující, protože tyhle nemoci tě táhnou ve vleku a určují jak se budeš cítit, naprosto bez ohledu na okolní situaci. A ostatní jen těžko chápou, že můžeš být v depresi i ve chvílích, které oni berou jako šťastné, a u mánie naopak.
Příběh tvé sestry je opravdu plný těžkých chvil, bohužel v takových okamžicích už utrápená duše sahá po čemkoli, co by jí aspoň na chvíli vysvobodilo z utrpení. Už nevidí a ani ji nezajímají případné následky.
Já mám asi "štěstí" v tom, že mi alkohol v množství větším, než malém, nedělá dobře a to ani fyzicky ani psychicky, tudíž k němu žádné naděje ve chvílích, kdy je mi zle, neupínám. Někomu však opravdu uleví a to je potom velký boj nesáhnout po něm znovu. Ale v kombinaci s prášky je to obzvlášť nebezpečné. Doufám, že tvoje sestra ty vlny nakonec ukočíruje a rozbouřené vody ji donesou do klidného přístavu.
Máš pravdu, myslím, že mi těmi návštěvami strašně pomohla, byl to člověk mezi doktory a ve mně viděla člověka, ne pacienta.
Když tak čtu nejen tvůj příběh, ale i ty útržky těch ostatních, tak jen koukám. Nikdy jsem se s ničím podobným na vlastní oči nesetkala a tím nechci říct, že mi to chybělo, ale koukám, co všechno se může stát. Je moc dobře, že ses z toho dostala, ale že si všechno tak perfektně pamatuješ tolik let? Tak to přímo "čumím".
[4]: Souhlasím s Janinkou, že je tě škoda jen na blogu - že by ti to mohlo hodit nějaký ten milionek - píšeš moc hezky!-:)
Tento příběh je ze života, je smutný, ale Ježura má štěstí, že se s ničím takovým nikdy nesetkala.
V dnešní uspěchané době je toho skutečně moc a bohužel těmito problémy trpí už i děti.
Chtěla jsem poděkovat za návštěvu a milý komentář deníčku mojí dcerky. Jak vidím, máš také spoustu zkušeností a umíš je skvěle předávat dál. Moc držím pěstičky do dalších dní i leterárních plodů. Jsi asi moc prima člověk. O a L
Píšeš opravdu poutavě, tvůj článek jsem přečetla jedním dechem. A možná i proto, že mám podobné problémy, mě to zaujalo. Mám občas tak šílené stavy, že přemýšlím, zda je lepší žít nebo nežít. Ale nedostala jsem se nikdy tak daleko, abych skončila v nějaké léčebně, i když jsem jeden čas brala jakási antidepresiva. Teď neberu nic, ale nevím jestli si nenechám něco napsat. Na alkoholu závislá nejsem, ani mě to neláká. Zajímavá byla tvá poznámka o tom, že lidi jsou víceméně nešťastni i v situaci, kdy jsou jiní šťastni. To mi připomíná jedno sezení u jedné firmy, kdy vlastník firmy, velký šéf, podnikatel a milionář, líčil, jak svou pílí k milionům došel. A pak nastaly klasické povzbuzující řečičky a všichni řičeli nadšením a tleskali. A mně se zmenšovala duše a krčila se v koutku a chtělo se mi utéct. Nadšena jsem vůbec nebyla. To byl jen příklad...
A dokonce bývám hodně špatná i když vím, že jsou na tom lidi hůř, jsou lidi postižení, lidi co se nemůžou hýbat, bezdomovci, beznadějně nemocní. Ale to vědomí pro mě není žádná útěcha, vždycky říkám - to se mám utěšovat tím, že jsou na tom jiní hůř?
No, je to kolotoč. A je zvláštní, jaké osudy a cesty nás vedou k těmto stavům. Přece jsme takoví nebyli. Jako děti jsme byli rozesmátí, přímí, odvážní. Kde se ten úsměv a ta odvaha vytratily?
P.S.- přidávám se k dalším a tvrdím též - píšeš skvěle, dobrým stylem, velmi čtivě, a poutavě.
Opravdu zajímavý článek, dost dobře sepsaný. Jinak co se týká těch anorektiček, tak vlastně ani nechápu proč to dělají, proč si tak ubližují? Když tak nad tím přemýšlím tak by se měli zamyslet nad tím co dělají hlavně proto, že je spousta dalších lidí, kteří jsou na různých dietách např. z důvodu nějaké vážné nemoci, jsou hubení, chtěli by přibrat, jenže jim to bohužel nejde. Proč? Protože nemůžou sníst všechno na co třeba mají chuť. Já osobně anorektičky odsuzuji, protože většina si za to vlastně může sama (Kdo chce kam, pomožme mu tam). Jako když někdo někomu nabídne pomoc a on ji odmítne tak pak už není co řešit. Je to jeho volba a jeho život. Samozdřejmě pokud je ten člověk už plnoletej.
Teď se budu možná opakovat, ale musím znovu napsat, že na tvých článcích mám moc rád tu uspořádanost myšlenek. Kdyby se nejednalo o laktační psychózu a kdyby ses nejmenovala Lucka, věřil bych, že autorem textu je chlap!
Co píšeš o anorektičkách je pravda a můžu to potvrdit. Dcera Zuzka si tím taky prošla a vyprávěla o stejných fíglech, o vzdoru a lžích. Prej se odrazila ode dna až ve chvíli, kdy už jí šlo vážně o holej život. Bohužel se dostala od anorexie k drogám, což nemůžu považovat za úspěch.
Pevně doufám, že další díl dáš rychlejš než tenhle!